Majale sobiva katuse valimine

Katus on üks hoone tähtsamaid osi. See kaitseb hoonet ilmastiku eest ja hoiab hoones viibijad kuivana. Hea katus kestab palju aastaid, kuid halb katus võib lühikese aja jooksul tekitada palju kahju.

Katusetüüpe on palju erinevaid ja igal neist on omad eelised ja puudused. Kõige levinum katuse tüüp on lamekatus. Lamekatus on odav ja seda on lihtne paigaldada, kuid see ei ole väga vastupidav ja võib kergesti lekkida.

Teine levinud katusetüüp on viilkatuse katus. Kaldkatuse paigaldamine on kallim kui lamekatuse paigaldamine, kuid see on vastupidavam ja ei leki nii kergesti. Kaldkatused hoiavad ka paremini ära vihma ja lume, mistõttu on need ideaalsed külmas kliimas.

Katuse valimisel on oluline arvestada kliimat ja kohalikke ilmastikutingimusi. Kuumas kliimas on kaldkatus ideaalne, sest see võimaldab hoonel kiiremini jahtuda. Külmas kliimas on lamekatus parem, sest see hoiab rohkem soojust.

Katuse ehitamisel tuleb arvestada paljude teguritega, alates materjalidest kuni kallakuni. Siin on mõned nõuanded, kuidas ehitada katus, mis oleks nii vastupidav kui ka esteetiliselt meeldiv.

  1. Valige õiged materjalid. Kõige olulisem tegur katuse ehitamisel on õigete materjalide valimine. Peate valima materjali, mis on vastupidav ja ilmastikukindel. Enamasti on soovitatav kasutada materjali, mis on vastupidav nii vihmale kui lumele.
  2. Määrake kalle. Katuse kalle on oluline kahel põhjusel: see aitab vältida vihma ja lume kogunemist katusele ning mõjutab ehitamiseks vajaliku materjali kogust.
  3. Paigaldage raamistik. Kui olete valinud õiged materjalid ja pannud paika katuse kalde, on aeg paigaldada raamistik. See hõlmab sarikate paigaldamist ja katuse vooderdamist vineeri või muude paneelidega. Kinnitamisel asutage kindlasti tsingitud kruvisid või naelu, et raamistikku paigale kinnitada.

Kaldkatuse kattematerjalidest on kõige enam tuntud asbestivaba eterniit. Soodne hind, kiire paigaldus ja pikk eluiga annavad võimaluse kasutada seda praktiliselt igal kaldkatusel.

Metallkatuste seas on enamlevinud plekk-katused. Metallist katusekatete alla liigituvad lisaks terasele ka titaantsink, vask, alumiinium, roostevaba teras jpt. Metallid võimaldavad luua erinevaid kujundeid ja motiive nagu nt. laine, kalasaba, kärg. Metallkatused on kerged, kiirelt paigaldatavad, tulekindlad ja enamasti ka taskukohased ning sobivad imeliselt renoveeritavatele katustele.

Kivikatus- katusekivid on mõeldud kaldkatuste (miinimumkaldega kuni 14°) katmiseks. Betoonist katusekive valmistatakse tsemendist, liivast ja veest ning enamasti samasuguse kujuga nagu on savikivid.

Lamekatustest loetakse katuseid, mille kalle on kuni 5 %. Enim kasutatav lamekatuse kate on modifitseeritud bituumenist rullmaterjal. Bituumenist katusekate sisaldab elastomeerseid või plastomeerseid modifikaatoreid, on elastne ning UV-kiirguse ja väiksemate vigastuste kaitseks kaetud kiltkivipuistega. Materjal on armeeritud polüester- või klaaskiudkangaga ning seda saab paigaldada vastavalt katuse kaldele ühe-, kahe- vői kolmekihiliselt.


Posted

in

by

Tags: