Komplekssel renoveerimisel ja KREDEXi 35%-le toetusega kuumakse ei suurene.

 

Komplekssel renoveerimisel ja KREDEXi 35%-le toetusega kuumakse ei suurene.

Eesti põhjamaises kliimas veedavad inimesed siseruumides kuni 90% ajast. Hea enesetunde ja töövõime säilitamise kindlustab tervislik ja mugav sisekliima. Selle peaksid optimaalsete kulude juures tagama kütte- ja ventilatsioonisüsteemid.

Eesti majad ei ole üldjuhul energiasäästlikud – kui siinsetes kortermajades on aasta keskmine soojuskulu 250 kW/m2, siis sarnase kliimaga arenenud tööstusriikides, näiteks Soomes ja Rootsis, ei ületa soojustarbimine 150 kW/m2. Seega Eestis maksavad korteriomanikud kütte eest meie lähinaabritest 40-45% rohkem.
Joonisel on näidatud soojuskadude jaotus tüüpprojekti järgi ehitatud kortermajas. Nagu näha, kaob suurem osa energiast läbi paneelmaja seinte. Ventilatsiooni osakaal soojuskaos on 20-30%, kuid kehvas seisus aknad võivad põhjustada veel suuremaid kadusid. Katuse kaudu kaob vaid 10-20% soojusenergiat.

Niisiis, renoveerimise otsus on vastu võetud, aga mis saab edasi? Teie elamu seisukorra määramiseks tuleb läbi viia energiaaudit. See näitab, millises seisus on hoone põhikonstruktsioonid (seinad, katus, aknad, uksed, vundament, kelder ja tehnosüsteemid: küte, ventilatsioon ja elektrisüsteem). Auditi põhieesmärk on teha kindlaks, millised elamus teostatavad tööd võimaldavad vähendada tarbitava soojusenergia hulka.
Audit võimaldab kindlaks teha ka teostatavate ehitustööde maksumuse. Nende summade osas soovitame olla tähelepanelik, kuna audiitor ei pruugi teada kõiki ehitushindu. Et teada saada täpsem renoveerimistööde maksumus, näidake auditi tulemusi mõnele ehitusfirmale, kellel on üldrenoveerimise kogemus. Alles seejärel kooskõlastage audit ja tasuge selle eest. See soovitus põhineb korteriühistute koostöökogemusel. Sageli jõuavad valed andmed panka ja KredExisse. Siis on väga raske, pigem isegi võimatu midagi muuta. Valesti arvutatud renoveerimistööde maksumus tekitab olukorra, kus korteriühistu hakkab kokku hoidma:

 

  • loobutakse üldhanke läbiviimisest
  • valitakse kõige odavamad hinnapakkumised, mis on laekunud vastava töökogemuseta ettevõtetelt 
  • valitakse kõige odavamad materjalid, aknad, uksed jne.
  • valitakse ettevõtted, kel puudub energiasäästlike lahenduste loomise kogemus.

 

Kõik see lõpeb sellega, et oodatud soojusenergia kokkuhoidu ei õnnestu saavutada. Selliste ehitusobjektide näitel tekivad kuulujutud korterelamute tervikrenoveerimise ebaotstarbekusest.

Niisiis, energiaaudit on läbi viidud: tehtud kindlaks vajalike tööde loetelu ja kõigi tööde orienteeruv maksumus. Seejärel võib esitada dokumendid pangalaenu saamiseks ja KredExi toetuse taotlemiseks.

Järgmiseks etapiks on projekti koostamine. See põhineb energiaauditi kokkuvõttel. Kompleksse renoveerimise tulemusel (mille käigus soojustatakse hoone, uuendatakse küttesüsteemid, ehitatakse välja soojustagastusega ventilatsioonisüsteem, võimalusel kasutatakse ka maasoojuspumpasid) vähenevad soojuskaod hoones miinimumini. Nii võib vähendada küttekulu kuni 70% ja luua tervisliku ning mugava elukeskkonna. Eestis toetab SA KredEx kompleksrenoveerimise projekte maksimaalse summa piires, mis moodustab 35% objekti üldmaksumusest. Lisaks toetab ka Tallinna linn selliseid objekte kuni 10% ulatuses renoveerimislaenu summast, mida taotleb korteriühistu. Kõige edukam täisrenoveerimise projekt on teostatud Sõpruse pst. 202 korterelamus ettevõtte Konvil OÜ poolt. Oleme valmis nõustama projekteerimisasutusi.

Sõpruse pst. 202 korterelamust lähemalt

Ehitustööde käigus tuli projekti sisse viia hulgaliselt muudatusi, alates tellismüüritise ankurdamisest ja akende paigaldamisest ja lõpetades soojustagastusega ventilatsioonisüsteemi projekteerimisega, kooskõlastades seda tuletõrjeinspektoriga.

Kuid oluline on tulemus. Õnnestus saavutada kuni 67% soojussäästu. Tänaseks ei ole igakuise kommunaalteenuste makse muutunud. Graafikutel on näha tegelik soojustarbimine kahes telliskivimajas Sõpruse pst. 202 ja Vilde tee.

Jooniselt on näha, et laenumakse kompenseeritakse soojusenergia kokkuhoiuga.

Kokkuvõtteks:

Soovitatav on teha korterelamu kompleksne renoveerimine, kuna tänu energiakulu vähenemisele saab katta laenukulu, seejuures tagades tervisliku sisekliima ja pikendades elamu eluiga. Just nüüd on renoveerimise ja rahastamise tingimused paremad kui iialgi varem.

Meeleldi jagame Teiega oma teadmisi ja kogemusi. Valige kindlad partnerid.

Kontakt:

Konvil OÜ, Hundipea 5, 10416 Tallinn

Telefon +372 660 3637, Faks +372 660 2106, Gsm +372 5656 9517

E-post See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. , www.konvil.ee

Partnerid:

 
Body
Background Color
Text Color
Link Color
Background Image
Footer
Background Color
Text Color
Background Image